Wszystkie materiały można pobrać bezpłatnie. Zachęcamy do wspierania działalności Fundacji, dzięki czemu możemy rozszerzać naszą działalność oraz przygotowywać kolejne opracowania. Sprawdź jak zostać darczyńcą
Celem niniejszej publikacji jest przedstawienie podstawowych procedur przeprowadzenia pomiaru refrakcji za pomocą foroptera manualnego. Mam nadzieję, że okaże się ona pomocna w Twojej codziennej pracy.
Świadomy faktu, że nie ustrzegłem się w niej błędów, będę bardzo wdzięczny za Twoje komentarze, sugestie oraz wszelkie poprawki i uzupełnienia. Elektroniczna forma publikacji oraz darmowy dostęp do niej pozwala szybko wprowadzać zmiany. Zachęcam więc do systematycznego odwiedzania strony internetowej Wydawnictwa Fundacji: www.fpcnw.org/wydawnictwo-fpcnw/ w celu dostępu do najnowszych wersji opracowań oraz zaznajomienia się z innymi obszarami naszej działalności.
Liczba stron: 29
Format: pdf
Rozmiar: 1 MB
Rok wydania: 2023
Wady refrakcji oraz przewlekłe choroby oczu takie jak: związane z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej (AMD), retinopatia cukrzycowa, jaskra oraz zaćma są najczęstszymi przyczynami upośledzenia widzenia w Polsce. Obecnie, system wczesnego wykrywania tych schorzeń jest niewystarczający, co prowadzi do zbyt późnego rozpoczynania leczenia, nieodwracalnego upośledzenia widzenia u części pacjentów oraz wysokich kosztów leczenia. W ciągu najbliższych 10 lat, ze względu na starzenie się społeczeństwa oraz zmiany stylu życia, przewiduje się znaczny wzrost ilości osób z przewlekłymi chorobami oczu oraz wadami refrakcji. Ze względu na przewidywany niedobór lekarzy okulistów, rola optometrysty w systemie wczesnego wykrywania chorób oczu oraz wad refrakcji staje się bardzo ważna. W ciągu najbliższych lat konieczne jest podjęcie wielu kroków, które pozwolą optometrystom efektywnie uczestniczyć w systemie wczesnego rozpoznawania wad refrakcji i przewlekłych chorób oczu.
Liczba stron: 47
Format: pdf
Rozmiar: 2,8 MB
Rok wydania: 2020